O Kořenech

David Dostal

e-mail: david@korenyjogy.cz
FB: facebook.com/korenyjogy/
Instagram: instagram.com/korenyjogy/

O Kořenech

Kořeny  jógy je malý amatérský projekt. Začal jsem s ním asi v červnu 2015, kdy jsem založil FB stránku “Kořeny aštánga jógy” a začal tam dávat citáty spolu se starými fotkami.

Celé to ale začalo ještě o něco dřív. Na FHS UK jsem kdysi dávno studoval se zaměřením na antropologii náboženství a zaměřoval jsem se právě na Indii. Byl jsem tam sedm let, ale studia jsem nedokončil (práce a tak, znáte to 🙂 ), takže ze mne není ani indolog ani antropolog. Dlouho jsem jógu znal z té “druhé strany”, tj. přes její duchovní stránku a staré texty. I když jsem ji dřív občas praktikoval, cvičil jsem většinou doma a jen občas jsem zašel na nějaký hatha jógový seminář v nějaké školní tělocvičně. Když jsem začal praktikovat ásany pořádně, tak jsem se oběma nohama dostal do světa moderní jógy (no, možná, že ne oběma, protože to bych asi musel cvičit jógu ve fitness centru). Pro mnoho lidí jsou to dva různé světy: na jedné straně je moderní jóga a na druhé je ta tradiční, která snad už ani neexistuje. Mně ale přišlo, že i v té moderní jsou různé pramínky (často dobře skryté), kde stále ásanová jóga žije a nestala se tělocvikem.

Protože mně bavilo a baví číst spíš starší texty, tak jsem z nich začal vybírat citáty a nakonec z toho vznikl tento malý projekt. V tomto bodě musím poděkovat Jarovi Pávkovi za to, že mne v mých jógových začátcích upozornil na studium starých fotek. Dřív mne nenapadlo se o ně nějak zajímat.

Tento projekt nemá přesně daný cíl – dělám ho pro zábavu 🙂 Chtěl bych ale aby pomohl ostatním. V dnešní době pociťuji v jógové komunitě zoufalý nedostatek informací o historii jógy, který je vynahrazovan vymýšlením. To může vést jednak ke snaze “znovu vynalézt” jógu jako něco jiného a druhak k úplným nesmyslům 🙂 Historie jógy jako taková potřeba není. Ale tradice (hlavně učitele a textů) byla a je v józe vždy nesmírně důležitá. Manju Jois to jednou řekl přesně: “Všechny podstatné knihy o józe byly napsány už dávno.” Chtěl bych proto zpřístupnit tuto tradici i pro ty, kteří neumí anglicky (dobrých anglických knih a informací je dostatek) nebo neovládají sanskrt.

Co je myslím nejdůležitější je, že tento projekt nemá sloužit jako nějaké evangelizační centrum. Mám rád metaforu, že všichni společně udržujeme jeden oheň. Každý do něj přikládá podle svého. Já do tohoto velkého ohně přikládám něco z historie jógy. Někdo zase něco jiného atd. Proto chci, aby mé materiály byly použitelné i pro ostatní. Všechny materiály na těchto stránkách jsou “Creative Commons,” takže stačí, že uvedete, že jsou z těchto stránek a ode mne a můžete je klidně použít 🙂

David Dostal
david@korenyjogy.cz

राजाधिराज सद्गुरुनथ श्रीरणजित महाराज की जय