O Kořenech

David Dostal

e-mail: david@korenyjogy.cz

Co říkají ostatní

Kořeny jógy a David Dostal. Jestli máte možnost s ním strávit pár chvil (na workshopu, na přednášce, na mysore), využijte toho.
V Praze máme poklad. Pokud hledáte odpovědi a TO “za ohýbáním ve studiu”…
David předává informace s lehkostí a humorem, takže se i laik dokáže orientovat v poměrně  složitých nebo nepřehledných tématech.

– Petra Zapletalová (Ashtanga Yoga Prostějov)

Jděte za Davidem, prostě. Připadám si s ním sice permanentně jako totální pologramota, ale vcelku šťastnej polohramota, páč počítám, že trocha té geniální energie, kterou David září, padne i na mě. Takže díky moc.

– Radim Zapletal (Ashtanga Yoga Prostějov)

For many years I’ve been studying yoga philosophy including Patanjali’s Yoga Sutras by the worldwide renowned scholar, Mans Broo from Finland. I’ve learned how to chant (and forgot in the meantime) quite a few of the sutras. I’ve attended some lectures on the Yoga Sutras by the amazing Shantala from@sanskrit_belgium and I’ve listened to online lectures by the great Alexander Medin and I’m so thankful and most of all proud that also in the Czech and Slovak community we have someone truly knowledgeable who can render these complicated philosophical concepts with great understanding and ease and humor, yay! Big respect to David from @korenyjogy

– Martina Cifra Križíková (http://martina.yoga)

 

Moje maličkost mimo tento web

O Kořenech

Kořeny  jógy je malý amatérský projekt. Začal jsem s ním asi v červnu 2015, kdy jsem založil FB stránku “Kořeny aštánga jógy” a začal tam dávat citáty spolu se starými fotkami.

Celé to ale začalo ještě o něco dřív. Na FHS UK jsem kdysi dávno studoval se zaměřením na antropologii náboženství a zaměřoval jsem se právě na Indii. Byl jsem tam sedm let, ale studia jsem nedokončil (práce a tak, znáte to 🙂 ), takže ze mne není ani indolog ani antropolog. Dlouho jsem jógu znal z té “druhé strany”, tj. přes její duchovní stránku a staré texty. I když jsem ji dřív občas praktikoval, cvičil jsem většinou doma a jen občas jsem zašel na nějaký hatha jógový seminář v nějaké školní tělocvičně. Když jsem začal praktikovat ásany pořádně, tak jsem se oběma nohama dostal do světa moderní jógy (no, možná, že ne oběma, protože to bych asi musel cvičit jógu ve fitness centru). Pro mnoho lidí jsou to dva různé světy: na jedné straně je moderní jóga a na druhé je ta tradiční, která snad už ani neexistuje. Mně ale přišlo, že i v té moderní jsou různé pramínky (často dobře skryté), kde stále ásanová jóga žije a nestala se tělocvikem.

Protože mně bavilo a baví číst spíš starší texty, tak jsem z nich začal vybírat citáty a nakonec z toho vznikl tento projekt.

Tento projekt nemá přesně daný cíl – dělám ho pro zábavu 🙂 Chtěl bych ale aby pomohl ostatním. V dnešní době pociťuji v jógové komunitě zoufalý nedostatek informací o historii jógy, který je vynahrazovan vymýšlením. To může vést jednak ke snaze “znovu vynalézt” jógu jako něco jiného a druhak k úplným nesmyslům 🙂 Historie jógy jako taková potřeba není. Ale tradice (hlavně učitele a textů) byla a je v józe vždy nesmírně důležitá. Chtěl bych proto zpřístupnit tuto tradici i pro ty, kteří neumí anglicky (dobrých anglických knih a informací je dostatek) nebo neovládají sanskrt.

Co je myslím nejdůležitější je, že tento projekt nemá sloužit jako nějaké evangelizační centrum. Mám rád metaforu, že všichni společně udržujeme jeden oheň. Každý do něj přikládá podle svého. Já do tohoto velkého ohně přikládám něco z historie jógy.

David Dostal
david@korenyjogy.cz

राजाधिराज सद्गुरुनथ श्रीरणजित महाराज की जय