Nový překlad: Átmabódha připisovaná Ádi Šankaráčárjovi

Je tu na stažení další překlad ze sanskrtu. Tentokrát je to text z tradice advaita-védánty. Je to kratší dílo (68 veršů) shrnující základy této nauky. Jeho autorství není úplně jisté. Obecně je připisováno přímo Ádi Šankaráčárjovi, avšak je pravděpodobné, že přímo on tento text nenapsal. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota.

I když tento text nijak nesouvisí s jógou dávám ho sem proto, že je to jeden z primárních textů k indickým formám spirituality (věřím, že smyslem těchto stránek je studium původních textů). Primárně jsem tento překlad ovšem udělal pro server advaita.cz, který se věnuje přímo advaita-védántě. Sem ho dávám tak nějak pro úplnost.

I když je tento text shrnutím některých základních bodů advaita-védánty, nemyslím si, že by to byl dobrý úvodní text. V češtině naštěstí existuje nesmírné množství textů, které se různým podobám této tradice věnují (pokud o advaita-védántě nic nevíte a chtěli byste takový praktický úvod napsaný moderním způsobem, doporučuji knihu od Davida Godmana: Buďte čím skutečně jste, další knihy jsou k dispozici na advaita.cz nebo ramana-maharisi.cz)

Átma-bódha je zdarma ke stažení ve formátu:

Další překlady textů připisovaných Ádi Šankaráčárjovi:

Legendy o životě Ádi Šankaráčárji

Starší tisk (bez uvedení data) s Ádi Šankaráčárjou

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *