Workshop: Umění děchu

Umění dechu (20.10. 2019)

Bráhman provádějící pránájámu v rámci svých každodenních rituálů. Z knihy “The Sundhya, or, the Daily Prayers of the Brahmins” od Sophie Charlotte Belnos (1851)

cale vāte calaṃ cittaṃ niścale niścalaṃ bhavet॥
yogī sthāṇutvamāpnoti tato vāyuṃ nirodhayet ॥
Pokud je dech neklidný, je neklidná mysl, pokud se [dech] uklidní, uklidní se [mysl]. Pak jógin dosáhne stability a proto je třeba [praktikovat] ovládání dechu.
– Hathapradípika II.2.

Dech hraje v józe prvořadou úlohu. Je spojnicí mezi tělem a myslí. Jak ukazuje výše uvedený citát, můžeme pracovat s dechem, tak abychom mohli lépe pracovat se svou myslí. A nejen to – dech má nesmírný vliv i na naše tělo. To je dnes předmětem mnoha výzkumů a na západě nabírá mnoho metody vycházejících z jógy na popularitě (např. Brethology od Stiga Severinsena, Oxygen Advantage od Patricka McKeowna a také metoda Wima Hofa atd.).

Na tomto workshopu se budeme učit, jak pracovat s naším dechem, aby nám pomáhal dosáhnout pozitivních změn v našem těle i mysli. Nejdříve se zaměříme na samotné dýchání. Nebude to jen dýchání do břicha, dýchání do hrudníky apod., ale také o tom, jak pracovat při dýchání s břišní stěnou (nemusí být jen zatnutá ani jen povolená), jak s dechem souvisí pánevní dno (a jak mu případně ulevit). Není totiž jen jeden správný způsob dýchání a třeba při cvičení ásan vystřídáme v různých pozicích různé typy dechu. Abychom to ale mohli udělat, musíme odstranit špatné dechové vzorce, které jsme si během života vytvořili.

V druhé části workshopu se podíváme na tradiční techniky dechu, pránájámu. Existuje tu velké množství technik – citovaná Hathapradípika jich popisuje osm. My si probereme ty hlavní. Některé jsou více zaměřené na tělesné účinky a jiný na psychické, tak zkusíme od obojího něco.

Po skončení workshopu budete mít základní přehled o tom, jak lze s dechem pracovat. To samo o sobě ale není k ničemu bez praxe a proto na konci také dostanete program (vhodný i pro úplné začátečníky a snadno upravitelný pro pokročilé), který pak můžete doma cvičit po příští tři měsíce, abyste naučené vědomosti převedli do praxe.


Kdy a kde

Kdy: v neděli 20.10. 2019
Kde: Yoga Shala Karlín (https://www.yogashala.cz/), Křižíkova 226/16, 186 00, Praha


Program:

9:30 – 12:30 Fyziologie dýchání, jak správně dýchat, jak pracovat na uvolnění/zapojený potřebných svalů.
12:30 – 13:30 Obědová pauza (čas je orientační, můžeme se přizpůsobit dle aktuální potřeby).
13:30 – 16:30 Techniky tradiční pránájámy.
(v praxi se může program trochu změnit)

Kdo workshop povede

Workshop povede David Dostal (autor těchto stránek, tj. já 🙂 ). Věnuji se učení ásan v rámci tradi K.P. Joise (tzv. aštánga jóga) a jejich variantám. Kromě toho věřím, že je potřeba jógovou praxi chápat vždy v jejím původním širším kontextu než jsou jen ásany. Mnoho lidí dnes cvičí ásany víc než dost, ale na ostatní části jógové praxe se už tolik nedostává. Proto bych chtěl představit i další praxe, jako v tomto případě pránájámu a to tak, jak je popisovaná v původních hatha-jógových textech, abychom lépe navazovali na tradici a nemuseli znovu vynalézat kolo 🙂

Cena

celý workshop stojí 900,- Kč (pro potvrzení registrace je třeba uhradit zálohu 500,-)


Platba a rezervace: Svou registraci potvrdíte platbou 50% ceny na účet 1517039017/3030 . Variabilní symbol: 216. Do zprávy pro příjemce napište prosím “Umeni dechu – <Vaše příjmení>”

Storno podmínky: Po přihlášení na workshop je nutné do 5 pracovních dnů zaplatit zálohu. Pokud nebude částka připsána na účet, vaše rezervace bude automaticky smazána a místo bude uvolněno. Záloha je nevratná, ale pokud byste se nemohli zúčastnit, můžete převést svu rezervaci na jinou osobu.