Jóginova televize 2: Ájurvéda, umění bytí

Na další díl “jóginovy televize” jsem vybral dokument o ájurvédě neboli o tradiční indické medicíně. Na západě se často zjednoduše do nějakých schémat, ale v tomto dokumentu je hezky vidět, že existuje ve velikém množství podob a kažýd ájurvédský lékář má svůj vlastní přístup. Je tam také vidět šíře oborů, které všechny do ájurvédy patří: od různých způsobů diagnostiky, přes masáže a operace až po přípravu léků z minerálů a kovů.

Ájurvéda, umění bytí (2001)

Režie: Pan Nalin

Oficiální popisek (z ČSFD): Chcete změnit svůj život a být bez nemocí? Nevíte, kudy vede cesta k dlouhověkosti? Už ve starověké Indii si uměli poradit přírodní cestou i s rakovinu, lupénkou a kompletním pohybovým aparátem. Metody a přístupy prověřené tisíciletími se nyní objevují díky řadě léčitelů i v ČR.

V našem těle je přítomno pět prvků, a těmi jsou vzduch a prostor – Váta, oheň a voda – Pitta, voda a země – Kapha, které jsou souhrnně známy jako tři dóši – tři bioenergie. Všichni se rodíme s vyváženým a jedinečným přirozeným uspořádáním těchto tří dóš. Dokud vyváženost trvá, nemoci se neobjeví. Z hlediska proporcí by Váta měla tvořit celý jeden díl, pita polovinu a Kapha čtvrtinu. Pak je tělo zdravé. A jak se provádí diagnóza tří dóš v našem těle? Pulz Váty můžeme cítit v nervu palce. Pulz Pitty lze cítit v nervu ukazováku a pulz Kaphy v nervu prostředníku. Vnímáním pulzu se dá posoudit zdravotní stav pacienta. V tvrdém pulzu se dá odhalit duševní slabost, stres, strach a další stavy spojené s myslí.