Tim Miller: Je váš učitel posedlý kontrolou?

Tim Miller patří do skupiny prvních západních žáků Pattabhiho Joise. Začal s ním studovat v roce 1978 (když Pattabhi Jois přijel do USA). Níže je překlad příběhu z teacher trainingu s Timem, tak jak ho na svém blogu napsala Rosa Tagliafierro (přeloženo s jejím laskavým svolením):

2016-08-26_23-16-23
Rosa a Tim Miller (foto převzato z blogu Rosy Tagliafierro)

Během tréninku, když jsme studovali jednotlivé ásany, jsem se já i ostatní studenti ptali Tima na otázky ohledně toho, jestli tohle nebo tamto smíme při praxi aštánga jógy dělat (např. k úrdhva dhanurásaně,  mostu, jsme se ptali na věci jako „můžeme zvednout paty?“, „někdo mi říkal, že nikdy nesmím popocházet nohama,“ „můj učitel říká, že tohle a tomto se v aštánga józe nesmí“ a bla bla bla). To se dělo až do předposledního dne, kdy toho už Tim měl tak trochu dost a zastavil cvičení, posadil se a řekl (podle mých poznámek):

Rolí učitele je inspirovat lásku k praxi. Gurudžího nezajímali nepodstatné drobnosti. Když se ho lidé ptali na takovéto otázky, vždy se jen tak zatvářil a řekl: „Jóga znamená vidět Boha ve všem.“ Jóga je nastavená tak, abyste sami převzali moc, takže není úkolem učitele, aby vám moc vzal, i když dnes se zdá, že se to často v aštángovém světě děje. Gurudží nám spíš jen dával nástroje. Neodpovídal na takové malé otázky, protože říkal, že praxe je sama učitelem.

Odpovědnost je na studentovi. Buďte vytrvalí ve své praxi a přijďte na své vlastní odpovědi. Věřte svému vnitřnímu hlasu místo toho, abyste pořád spoléhali na nějakou další osobu. Praxe je vesměs sebe-učící.

Buďte hodní na své studenty, buďte k nim láskyplní. Nechovejte se jako idiot, který potřebuje mít všechno pod kontrolou. Věřím, že tohle je tajemství, jak být dobrým učitelem. Nepředstírejte, že máte všechny odpovědi. A když nemáte všechny odpovědi, prostě to řekněte. Jóga je tááááááák široká oblast, že i když ji budete studovat dlouho, pořád budete ještě na povrchu.

Udržujte jógu hravou, udržujte ji radostnou. Dnes to vypadá spíš tak, že se všechna hravost odstraňuje. Ale pokud vám to nebude dělat radost, tak už to nebude chtít dál dělat.“

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *