Odpověď Nancy Gilgoff

Tento článek napsala Nancy Gilgoff jako reakci na dotazy, které rozprozproudil článek Louise Jolly. První odstavec je také od Louise, dále už píše přímo Nancy.

nancypic
Nancy Gilgoff

Po přečtení mého článku „Proč praktikuji celou durhou sérii“ chtěla Nancy Gilgoff odpověď na jeden dotaz, který se objevil v komentáři – proč její styl učení zůstal za ty roky nezměněn. Toto je její odpověď:

Přečetla jsem si článek i komentáře pod ním a samozřejmě bych měla mnoho věcí, kterými bych do konverzace přispěla.  Normálně na blogosféru nereaguji, avšak chtěla bych odpovědět na jednu otázku od Joseho, kde se ptá, proč, když tak respektují Gurudžího učení, jsem “neupravila” své učení v souladu s novinkami.

To je dobrá otázku a dobrý výchozí bod. Nějaké úpravy jsem udělala. Například učím extra pohyby rukou mezi prasaritami a nějaká jiná dršti. To nejsou změn “metody” učení, spíš jsou to “strukturální” úpravy.

 

Otázka Gurudžímu

Během let jsem se Gurudžího MNOHOKRÁT ptala: “Jak mám učit?” Jeho odpověď byla vždy stejná: “Uč tak, jak jsem učil já tebe.” V únoru roku, kdy zemřel, jsem se ho zeptala znovu. Věděla jsem, že brzy zemře a že už ho možná nikdy neuvidíme. Tekly mi slzy a téměř prosebně jsem se ho zeptala: “Gurudží… všechno se mění… co budu dělat… jak mám učit?”

 

Odpověď

Bez zaváhání řekl: “Uč tak, jak jsem já učil TEBE!” Dal velký důraz na slovo TEBE. Slova byla stejná, jen důraz byl jiný. To nikdy předtím neudělal. Pak se usmál a společně jsme se zasmáli mým obavám. Takže, Jose, PROTO učím tak, jak učím. Z nejhlubší lásky, vděčnosti a úcty učím tak, jak mi řekl, abych učila. Tak, jak učil MNE.

Vlastně Je to doopravdy jediný způsob jak můžu (já anebo kdokoli) tuto praxi učit, protože taková je moje zkušenost. Tipla si, že to je také způsob, jak učíš ty. Řekla bych, že to je v pořádku. Můžeme učit jen to, o čem víme, že funguje pro nás samotné. Vždy budou existovat rozdílní lidé, kteří budou potřebovat rozdílné přístupy podle svého fyzického, psychického a duchovního stavu.

 

Jeden den jedničku, další den dvojku

Ještě bych chtěla zmínit jednu věc… I když náš Gurudží naučil první a druhou sérii hned za sebou, řekl nám, abychom v naší každodenní praxi cvičili jeden den první a druhý den druhou. Neměli jsme praktikovat obě série v jednom tahu. Lidi, které dnes vidím, tuto metodu nenásledují. Obě série cvičí téměř každý den a pak k tomu ještě přidají i trochu třetí. Pak mne nepřekvapuje, že “vyhoří”.

V Maisúru to můžete v pohodě dělat, ale doma, když máme svůj “život” (práci, rodinu, školu atd.), bychom měli praktikovat každou sérii zvlášť nebo je rozdělit podle dané metody. To mám přímo od Gurudžího.

 

O vzájemném přijetí

Myslím, že možná největší Gurudžího učením bylo přijetí a neuvěřitelná trpělivost. Byli jsme (pořád jsme) docela “divoká” parta. A přesto nás všechny přijal do svého života a do života své rodiny. Znal nás možná ještě hlouběji, než jsme znali sami sebe. Každého učil způsobem, který byl pouze pro něj. Mne učil jinak, než učil ostatní, kteří byli zdraví a silní. Dnes tito lidé učí jinak než já. A tak to má být.

pattabhi-misc3
Šrí K. Pattabhi Jois

Díky tomu, že nás přijal, jsme my mohli přijmout sami sebe i sebe navzájem. To je jóga. Klíčem bylo, že jsme přijali sama sebe i sebe navzájem… a to stále platí. Dokonce, i když máme rozdílné “metody” učení, je tu pořád vzájemná úcta. Současný postoj, který pochází od pozdějších generací aštangistů, už toto často postrádá. Vypadá to, že je to postoj: “můj způsob je lepší než tvůj způsob.” To mi přijde poněkud zneklidňující.

 

O dokonalé praxi a dokonalé pozici

Dokonalá praxe je ta, která se dělá 6 dní v týdnu (samozřejmě s pauzou při úplňku nebo novu, anebo když mají ženy své dny). “Dokonalá” pozice je ta, kterou v tuhle chvíli děláte VY. Ne ta, kterou vidíte dělat Davida Swensona nebo Kino. Myslím, že bychom asi všichni chtěli dělat pozice jako oni. Ale pravdou je, že alespoň v tuto chvíli, to většina z nás neudělá. A s tím je třeba být v pohodě, pokud se má dít jóga.

Dokonalá pozice je bez špatné bolesti a bez napětí… pouze dech. Správná metoda je nalézt toto v naší vlastní praxi a naší rolí jako “učitele” je pomoci ostatním, aby to našli. Jakmile to člověk najde, tak nebude záležet na tom, jak rychle nebo pomalu se naučí první a druhou sérii. Pokračujte v praxi a stále se vracejte k dechu… a užijte si to. To je podle mého názoru Gurudžího systém jógy.

– Nancy Gilgoff

 

Přeloženo z: http://www.ashtangabrighton.com/nancy-gilgoff-responds

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *