Zemřel Milan Polášek, významný slovenský učitel

5. ledna 2021 zemřel Milan Polášek (11.9.1934 – 5.1.2021). Příjde mi to jako konec jedné éry. Byl to jeden z nejvýznamnějších popularizátorů jógy v Česko-slovensku a následně na Slovensku. Jeho první kniha o józe nazvaná prostě “Joga” vyšla již v roce 1985 (a v roce 1995 byla přeložena do češtiny).

O životě

Milan Polášek se narodil v roce 1934 v Čachticíh a v roce 1946 se přestěhoval do Bratislavy.1 Z jeho “autozpovědi” přikládám krátkou ukázkou o tom, jak se dostal k józe. Celý text je k dispozici zde.

Milan Polášek

Zaujímali ma skryté sily v človeku. Tušil som, že v joge môžem hľadať odpoveď. Popri práci vo výskume a vývoji som si uvedomil zaostávanie du-chovného vývoja ľudstva za technickým pokrokom. Keď sa v čase „socializmu s ľudskou tvárou“ (Dubček a spol.) politický režim trochu uvoľnil, na trhu sa objavili zaujímavé jogové publikácie (Werner, Bronislawská, Bartoňová, Lysebeth). Podrobne som knihy preštudoval a podľa nich cvičil. Oslovila ma aj Bhagavadgíta, Mishrova Yoga sutras, Gándhího filozofia, atď. Prišli aj učitelia zo zahraničia. Nadšenci pre jogu z Československa sa stretali na seminároch a pobytoch. Potrebné bolo vybrať si nejakú cestu. Najviac ma oslovila Pataňdžaliho Jogasútra. Prijal som aštangajogu za svoj smer a nemám na tom čo meniť. Osobného gurua nemám. Od každého som sa niečomu priučil, ale inak som samouk. (…) Neabsolvoval som žiadne školenie, nikto ma neskúšal. Učil som sa hlavne pravidelným cvičením a štúdiom literatúry. Vstával som ráno veľmi zavčasu a cvičil až dve hodiny, najmä rišikéšsku zostavu, večer pránájámu.

Původním povoláním byl strojní inženýr a celý život strávil ve výzkumu a vývoji.2 V roce 1984 se jóga stala oficální součástí tělovýchovy v ČSSR a Milan Polášek, se stal členem Federální komise, která vypracovávala metodiku její výuky. Vyučoval jógu na mimo jiné i na FTVŠ a Lékařské fakultě Komenského univerzity.3 V roce 1990 založil “Jogovú spoločnosť”4 a byl také při založení Slovenské asociácie jogy (SAJ), kde také vyučoval.5


Citáty

A ještě bych rád sdílel pár ukázek z učení Milana Poláška6:

Otázka: Máte nejakú cennú radu prípadne myšlienku, ktorú ste si vzali k srdcu, a ktorá vás sprevádza životom?

Milan P.: Máme k dispozícii svoj život, tu a teraz. S minulosťou už nič nespravíme. Budúcnosť bude len následkom toho, čo zo slobodnej vôle robíme tu a teraz. Takže, žime ako najlepšie vieme – TU A TERAZ. Ak sa trápime tým, čo bude na onom svete, pripomeniem modlitbu jogína:

“Pane, ak som dobrý len preto,
aby som sa dostal do neba,
tak nech sa tam nikdy nedostanem!
Ak som dobrý len preto,
aby som sa nedostal do pekla,
tak nech sa tam prepadnem!”


Z českého překladu knihy Jóga (1995):

Často se za zdroj zdraví jogínů mylně pokládá jejich značná pružnost a ohebnost. Vychazí se z toho, že mezi hlavní příznaky stárnutí patří snížená pohyblivost kloubů a nepružnost těla, zvláště páteře. Tyto příznaky samy o sobě nejsou ani tak podstatné, jako to, co se za nimi skrývá: tvoření usazenin v kloubech, zhoršený oběh krve a mízy, oslabení funkce nervového systému. Duležitá úloha páteře v souvislosti s centrálním nervovým systémem je všeobecně známá. Veskutečnosti však na zabezpečení zdraví nestačí jen velká ohebnost.

Bibliografie

Na internetu jsem nenašel nikde kompletní bibliografii Milana Poláška (ono se v ní trochu špatně orientuje, protože většina knih se jmenuje “Joga” 🙂 ). Pro přehled zkusím sepsat alespoň, co vím:

Obálka "Joga"

1985 – Joga (2. vydání 1988) (v databázi knih)
“Učenie, ako poznať sám seba, ako získať telesné a duševné zdravie, ako žíť v mieri so sebou a i s okolitým svetom.”

1989 – Jógová cvičení (spoluautor)
Toto je metodická příručka vydaná Ústředním výborem Československého svazu tělesné výchovy. Podílelo se na něm více autorů včetně Milana Poláška (pod vedením Věry Knížetové). (Fotografovaný výtisk byl zapůjčen od Dr. Jiřího Votavy, spoluautora např. knihy “Jóga očima lékařů” z roku 1988 – proto ten nápis 🙂 )

Obálka "Joga - osem stupňov výcviku"

1990 – Joga – osem stupňov výcviku (v databázi knih)
“Knihu tvorí osem stupňov jogového výcviku podľa Pataňdžaliho-aštangajoga. Najstaršia časť uceleného diela o joge Jogasútra. Obsahuje jogové dýchacie techniky, cvičenia a telesné cviky…”

1994 – Cesta k sebepoznaniu
Tuto knížku vydal Milan Polášek vlastním nákladem a nebyla ke koupi. Člověk jí mohl dostat pouze zadarmo jako dar. Jejím obsahem jsou čistě duchovní témata a návody k meditaci.

Obálka "Jóga"

1995 – Jóga (v databázi knih)
(jde o český překlad druhého vydání knihy “Joga” z roku 1988)
“Jak poznat sám sebe, jak získat tělesné a duševní zdraví, jak žít v míru sám se sebou i s okolním světem”

1997 – Bhagavadgíta, rozhovor Boha s člověkem
Překlad Bhagavadgíty pořízený z různých dalších překladů doplňěný úvodem a poznámkami.

Obálka "Joga je aj pre vás"

1998 – Joga je aj pre vás (v databázi knih)
Kniha je učebnicí jógy pro samostatně cvičící. Doplňuje ji videokazeta a “tieto pomôcky vám môžu do značnej miery nahradiť učiteľa jogy, ak nemáte možnost navštevovať vedené cvičenia.” Narozdíl od ostatních knih pana Poláška neobsahuje fotografie, ale kresby. (2. vydání této knihy vyšlo v roce 2000).

Obálka "Joga (2. vydání 2017)"

2004 – Joga (2. vydání 2017)
(Tato kniha obsahuje mnoho pasáží ze všech předchozích knih a podle všeho jsou k ní ještě přidány další texty. Představuje jakési shrnutí učení Milana Poláška.)

Podle “Autozpovědi” napsal Milan Polášek ještě následující knihu, která vyšla jeho nákladem: Lekcie jogy a pro různé časopisy napsal okolo 120 článků (a 250 článků pro zpravodaj Jogovej spoločnosti).

Milan Polášek také přeložil:

 • Marco, Carolyn & Gach, Michael Reed. Akujoga: Svojpomocne postupy na odstranenie stresu a napätia. Přeložil Milan Polášek. Bratislava: Videopress, 1992.
Příklad nezištného přístupu Milana Poláška (v úvodu knihy “Joga jeaj pre vás”).

Více informací:

Rozhovor s Milanem Poláškem z roku 2018.
Portrét Milana Poláška (21. 9. 2014)
Milan Polášek - Majúrásana
Milan Polášek ukazuje provedení majúrásany (z knihy Joga. Jogova spoločnosť 2004)

Poznámky

 1. zdroj: Milan Polášek: Autospoveď
 2. zdroj: https://www.facebook.com/423009827874428/photos/a.423024317872979/1961152057393523
 3. zdroj: https://www.jogaprezdravie.sk/ludia-a-miesta/item/45-milan-polasek
 4. zdroj: https://www.jogaprezdravie.sk/ludia-a-miesta/item/45-milan-polasek
 5. zdroj: https://www.facebook.com/423009827874428/photos/a.423024317872979/1961152057393523
 6. Z rozhovoru: https://www.jogaprezdravie.sk/ludia-a-miesta/item/45-milan-polasek

2 Comments

 • Juraj

  Vdaka za spomienku na pana Milana Polaska.Neviem vela ani o nom,ani o historii jogy.Mam doma jednu jeho knihu asi 25 rokov,vola sa prosto Joga a stale sa k nej znova rad vraciam.

 • Slavomir

  Až teraz som sa dozvedel, že Milan zomrel. RIP Milanko. … 86 rokov na jogína nie je veľa, zomrel na coronu?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *