Zemřel Norman Allen, první západní aštángista

V první polovině listopadu 2020 zemřel v 82 letech Norman Allen, první „zápaďák“, který dlouhodobě studoval u Pattabhiho Joise. Byl kamarádem Davida Williamse a shodou okolností byl u Pattabhiho dřív než David a Nancy Gilgoff. David Williams na to vzpomíná:

Na jaře roku 1972 jsem byl v Pondičérri v Ánanda ášramu svámího Gítánandy. Tam jsem potkal Manjua, syna Pattabhiho Joise. Norman Allen a já jsme byli kamarádi a potkali jsme Manjua s jeho kamarádem Basarajuem, kteří cestovali po Indii a v různých ášramech předváděli jógu.

Viděli jsme je předvádět první sérii a já hned věděl, že to je to, co hledám. Intuitivně jsem věděl, že to je další věc, kterou se mám naučit. Zeptal jsem se Manjua, odkud tohle umí a on mi řekl, že ho to naučil jeho otec, učitel jógy z Maisúru.

Pomalu mi končilo vízum, tak jsem odjel z Indie a začal šetřit peníze na návrat. Norman do Indie právě přijel, takže se rovnou vydal do Maisúru a začal se u Gurudžího Pattabhiho Joise učit jógu. Já jsem se vrátil do Indie, zrovna když Norman končil svůj první blok studia.“1

Norman Allen nebyl úplně první „zápaďák“, který kdy u Pattabhiho byl. Těch bylo víc a zastavil se tam i třeba známý belgický učitel jógy André van Lysebeth. Norman byl ale technicky první, kdo se od něj učil série „Aštánga jógy“. Nestal se ale známým učitelem. Strávil asi deset let v Indii a pak nikdy moc necestoval. Žil na Havaji a učil ty, co za ním přijeli. I když po světě byl úplný boom „Aštánga jógy“, většina lidí ani nevěděla, že Norman Allen existuje. Podle všeho to byl docela podivín – šířilo se o něm, že lidem zakazuje cvičit na podložkách apod. Ale nevím, co z toho je pravda.

Níže je pár ukázek pro připomenutí. V 70. a 80. letech byla „Aštánga jóga“ dost prodchnutá takovým hippískáckým duchem, který mně osobně je sympatický a u Normana Allena byl dost patrný 🙂



Ukázka z rozhovoru Guye s Normanem (vyšla později v knize “Guruji”):

Otázka: Co si myslíte, kam až nás může dovést fyzická praxe?
Norman Allen: Ve většině případů pravděpodobně nikam, pokud neuděláte ještě další kroky.

Otázka: Bez správného úmyslu?
Norman Allen: Bez správných úmyslů, bez správné diety, bez jam a nijam se to nestane. Musíte rozpustit své ego, musíte se ega zbavit. Pokud praxe sklouzne k předvádění a soutěžení, bude tamasická. Váš potenciál musí být sattvický – prostředky i úmysl – jinak to nejde.

Otázka: Nemyslíte si tedy, že praxe ničí ego?
Norman Allen: Praxe mnohdy ego naopak posiluje. Záleží na všem vnitřním úmyslu. Varování v tomto smyslu najdete prakticky na každém rohu.


Norman Allen se objevil v dokumentu „Enlighten Up“. Díky tomu se dostal alespoň trochu do povědomí a také je to jeden z mála zaznamenaných rozhovorů s ním. Někdo sestříhal všechny klipy z tohoto dokumentu do jednoho mini videa:


Později bylo natočeno i toto video s názvem “A Day with Norman Allen”:

Odkazy:

O Normanu Allenovi je toho dostupné zoufale málo. Jeden rozhovor s Guyem (který cituji výše), pár ukázek z Enlighten Up a to druhé video.

Poznámky

  1. Rozhovor s Davidem Williamsem – Jak to začalo

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *