Šivánandova pránájáma

Svámí Šivánanda Sarasvatí (1887 –  1963) byl původní profesí lékař. Později se stal sannjásinem a zasvětil svůj život józe (dnes bychom ji asi označili jako klasickou hatha jógu). Založil ášram v Rišikéši a napsal velké množství knih v angličtině, kterými jógu popularizoval i mimo Indii (studoval u něj i André van Lysebeth a jóga v době ČSSR byla významně ovlivněna jeho učením). Šivánanda byl tradiční, ale zároveň i praktický. Proto dal dohromady nesmírně jednoduché cvičení, které může pro mnohé být snadným úvodem k pránájámě nebo obohacením vašeho cvičení, které je možné provádět kdykoli a kdekoli.

Svámí Šivánanda Sarasvatí

Šivánandova pránájáma

Technika: Pohodlně se posaď na židli, pohovku nebo křeslo. Nadechni vzduch oběma nosními dírkami tak dlouho, jak to je pohodlné. Zadrž dech na tak dlouho, jak to je pohodlné. Opakuj při zádrži dechu svou išta mantru1 nebo „óm“. Pak vydechni tak dlouho, jak to je pohodlné. Nemusíš hlídat poměr mezi nádechem, výdechem a zádrží; ale ať je nádech i výdech hluboký a plný.

Přínosy: Tato pránájáma má bezpočet přínosů. Uvolňuje všechny svaly. Ladí všechny nervy. Upevňuje rytmus a harmonii v celém člověku. Uklidňuje mysl. Zlepšuje krevní oběh. A uvnitř začne vládnout nepopsatelný klid a blaženost.

Můžeš ji dělat ráno, když ležíš v posteli. Tvoje mysl získá pozornost pro nadcházející džapu a dhjánu2. Můžeš ji dělat, když se mysl začne vychylovat z rovnováhy kvůli přilnutí k touze, hněvu nebo dalším zlým vrtti. Mysl se pak naplní velkou silou, která zabrání tomu, aby ji zlé vrtti rušily. Můžeš ji dělat před započetím studia. Mysl se pak snadno soustředí a to, co studuješ, se nesmazatelně zapíše do tvé mysli. Můžeš ji dělat i během práce v kanceláři. Získáš tak pokaždé novou sílu a nikdy se neunavíš. Můžeš tuto pránájámu provádět, když večer přijdeš z kanceláře domů a nabije tě opět novou energií.

Největší výhodou je, že jakmile ji začneš dělat, budeš ji dělat často. Tvoje mysl nebude moci najít žádnou výmluvu, proč neprovádět by tuto „ati-sukha-púrvaka pránájámu3 – pránájámu, která má všechny výhody pránájámy bez jejích „pravidel a omezení.“

 

Přeloženo z knihy: “Science of Pranayama” (on-line: http://www.dlshq.org/download/pranayama.htm)

Poznámky

  1. Většina praktikujících má jednu oblíbenou mantru, která je jejich hlavní volbou pro praxi. Tato mantra se označuje jako išta mantra (doslova „milovaná mantra“) (pozn. DD).
  2. Džapa = opakování mantry. Dhjána = meditace (pozn. DD).
  3. Doslova „Nejvýše radostnou pránájámu“ nebo „pránájámu přinášející velikou radost“ (pozn. DD).